Astazi, 29 August, 2014
Stiri Radio Iasi

Meteo

Prognoza Meteo

Curs Valutar

1 EUR = 4.4126 RON
1 USD = 3.3490 RON
1 GBP = 5.5567 RON
1 CHF = 3.6583 RON
1 XAU = 138.44 RON

Newsletter


Horoscop

Berbec Taur Gemeni Rac Leu Fecioara Scorpion Sagetator Capricorn Varsator Pesti Balanta

 

Sporting Suceava, printre laureatele Cupei Mos Craciun


Traditionalul turneu de fotbal pentru copii Cupa Mos Craciun si-a desemnat ieri laureatii odata cu disputarea meciurilor din fazele finale. Au fost trei zile pline de fotbal la Suceava, sutele de copii participanti proveniti de la cluburi din tara si din Republica Moldova reusind sa creeze o atmosfera incinsa in sala Liceului cu Program Sportiv si in balonul de la Universitate. Dintre cluburile sucevene care s-au inscris in competitie cel mai bine s-a prezentat Sporting Suceava, care a izbutit sa se impuna la categoria de varsta 2003 dupa o finala fara istoric, 8-3 impotriva moldovenilor de la FC Buiucani. Pentru aceasta frumoasa performanta merita felicitat atat antrenorul Bogdan Pantea, cat si jucatorii Razvan Zofota, Alex Crap, Bogdan Borosan, Sebastian Nechita, Alex Cazac, Razvan Ilas, Vladut Spiridon, David Balba, Andrei Varasciuc, Tiberiu Tcaciuc, Alex Dohotaru, Mihnea Mostoflei, Luca Atitienei, Edi Neamtu si Angelo Rotaru.

Foarte aproape de o mare victorie a fost si Remember Campulung Moldovenesc in intrecerea de la categoria de varsta 2002. Fotbalistii antrenorului Mihai Eremia, care au evoluat in componenta Cosmin Damian, Daniel Horga, Sevastian Rotundu, Cezar Litu, Iustin Oblesniuc, Alin Vicliuc, Cristian Muresan si Tudor Jereczinski au pierdut la loteria penaltiurilor meciul din ultimul act sustinut impotriva celor de la FC Buiucani, pe care-i invinsesera cu o zi mai devreme in faza grupelor.

Evolutii apreciate au mai avut echipele Bucovina Scheia (categoria de varsta 2000) si Sporting Suceava (categoria de varsta 2002), clasate pe treapta a treia a podiumului de premiere, dar si Remember Campulung Moldovenesc (categoria de varsta 2003), care a ajuns sa dispute finala mica. „Consider editia a cincea Cupei Mos Craciun ca fiind o competitie reusita din toate punctele de vedere. Pentru acest lucru doresc sa multumesc Consiliului Judetean Suceava si tuturor celor care ne-au sprijin in organizarea intrecerii”, a declarat managerul turneului, Ciprian Anton.

 

Iata rezultatele complete inregistrate in editia din acest an la Cupa Mos Craciun:

Categoria de varsta copii nascuti in anul 2000

Grupa A

Dante Botosani – LPS Suceava 6-0
Sporting Suceava – CSM Pascani 1-0
LPS Suceava – CSM Pascani 0-10
Dante Botosani – Sporting Suceava 4-1
Dante Botosani – CSM Pascani 4-1
Sporting Suceava – LPS Suceava 6-0

Clasament: 1. Dante Botosani – 12 puncte, 2. Sporting Suceava – 8 puncte, 3. CSM Pascani – 4 puncte, 4. LPS Suceava – 0 puncte.

Grupa B

Bucovina Scheia – LPS Piatra Neamt 5-1
CSS Botosani – AS Casuba & Galusca Suceava 8-0
LPS Piatra Neamt – AS Casuba & Galusca Suceava 4-1
Bucovina Scheia – CSS Botosani 1-4
CSS Botosani – LPS Piatra Neamt 1-3

Bucovina Scheia - AS Casuba & Galusca Suceava 7-1

Clasament: 1. Bucovina Scheia – 8 puncte, 2. CSS Botosani – 8 puncte, 3. LPS Piatra Neamt – 8 puncte, 4. AS Casuba & Galusca Suceava – 0 puncte

 

Grupa C

Sport Style Suceava – FC Odorheiu Secuiesc 0-4
CN Nicu Gane Falticeni – Politehnica Iasi 0-10
FC Odorheiu Secuiesc – CN Nicu Gane Falticeni 6-0
Sport Style Suceava – Politehnica Iasi 0-6
Sport Style Suceava – CN Nicu Gane Falticeni 2-1
Politehnica Iasi – FC Odorheiu Secuiesc 0-0

Clasament: 1. Politehnica Iasi – 9 puncte, 2. FC Odorheiu Secuiesc – 9 puncte, 3. Sport Style Suceava – 4 puncte, 4. CN Nicu Gane Falticeni – 0 puncte.

 

Semifinale

Dante Botosani – Politehnica Iasi 1-3

Bucovina Scheia – FC Odorheiu Secuiesc 0-1

 

Finala mica

Dante Botosani – Bucovina Scheia 1-3 (dupa lovituri de departajare)

 

Finala mare

Politehnica Iasi – FC Odorheiu Secuiesc 0-1

Distinctii individuale

Golgeter: Georgica Popovici (Dante Botosani)

Cel mai tehnic jucator: Radu Chiriac (Politehnica Iasi)

Cel mai bun portar: Norbert Bencze (FC Odorheiu Secuiesc)

 

Categoria de varsta copii nascuti in anul 2001

Grupa A

Sport Style Suceava – FC Vaslui 0-6
CN Mircea Eliade II Bucuresti – LPS Piatra Neamt 1-4
LPS Piatra Neamt – FC Vaslui 1-2
CN Mircea Eliade II Bucuresti – Sport Style Suceava 1-1
Sport Style Suceava – LPS Piatra Neamt 0-5
CN Mircea Eliade II Bucuresti – FC Vaslui 0-5

Clasament: 1. FC Vaslui – 12 puncte, 2. LPS Piatra Neamt – 8 puncte, 3. CN Mircea Eliade II Bucuresti – 1 punct, 4. Sport Style Suceava – 1 punct.

 

Grupa B

FC Odorheiu Secuiesc – CN Mircea Eliade Bucuresti 1-0
CSS Botosani – FC Buiucani 0-6
CN Mircea Eliade Bucuresti – FC Buiucani 0-5
CSS Botosani – FC Odorheiu Secuiesc 1-6
CN Mircea Eliade Bucuresti – CSS Botosani 4-1
FC Odorheiu Secuiesc – FC Buiucani 1-5

Clasament: 1. FC Buiucani – 12 puncte, 2. FC Odorheiu Secuiesc – 8 puncte, 3. CN Mircea Eliade Bucuresti – 4 puncte, 4. CSS Botosani – 0 puncte.

 

Semifinale

FC Vaslui – FC Odorheiu Secuiesc 3-1

FC Buiucani – LPS Piatra Neamt 2-1

 

Finala mica

FC Odorheiu Secuiesc – LPS Piatra Neamt 0-2

 

Finala mare

FC Vaslui – FC Buiucani 2-3

 

Distinctii individuale

Golgeter: Vitalie Pentelii (FC Buiucani)

Cel mai tehnic jucator: Valentin Ghibusu (LPS Piatra Neamt)

Cel mai bun portar: Ionut Aelenei (FC Vaslui)

 

Categoria de varsta copii nascuti in anul 2002

Bucovina Scheia – FC Buiucani 1-4
LPS Botosani – Remember Campulung Moldovenesc 0-4
FC Buiucani – LPS Botosani 3-1
Sporting Suceava – Bucovina Scheia 4-0
LPS Botosani – Sporting Suceava 0-3
Remember Campulung Moldovenesc – FC Buiucani 4-2
Sporting Suceava – Remember Campulung Moldovenesc 0-5
Bucovina Scheia – LPS Botosani 1-1
Remember Campulung Moldovenesc – Bucovina Scheia 3-0
FC Buiucani – Sporting Suceava 2-1

Clasament: 1. Rememeber Camplung Moldovenesc – 16 puncte, 2. FC Buiucani – 12 puncte, 3. Sporting Suceava – 8 puncte, 4. LPS Botosani – 1 punct, 5. Bucovina Scheia – 1 punct.

 

Finala mica

Sporting Suceava – LPS Botosani 4-1

 

Finala mare

Remember Campulung Moldovenesc – FC Buiucani 4-5 (dupa lovituri de departajare)

 

Distinctii individuale

Golgeter: Iustin Oblesniuc (Remember Campulung Moldovenesc)

Cel mai tehnic jucator: Vladimir Fratea (FC Buiucani)

Cel mai bun portar: Cosmin Damian (Remember Campulung Moldovenesc)

 

Categoria de varsta copii nascuti in anul 2003

LPS Botosani – FC Buiucani 3-3
CSS Pascani – Remember Campulung Moldovenesc 0-2
FC Buiucani – CSS Pascani 3-1
Sporting Suceava – LPS Botosani 5-2
CSS Pascani – Sporting Suceava 0-5
Remember Campulung Moldovenesc – FC Buiucani 3-3
Sporting Suceava – Remember Campulung Moldovenesc 5-1
CSS Pascani – LPS Botosani: 1-3
Remember Campulung Moldovenesc – LPS Botosani 1-1
FC Buiucani – Sporting Suceava 4-3

Clasament: 1. Sporting Suceava – 12 puncte, 2. FC Buiucani – 10 puncte, 3. LPS Botosani – 6 puncte, 4. Remember Campulung Moldovenesc – 6 puncte, 5. CSS Pascani – 0 puncte.

 

Finala mica

LPS Botosani – Remember Campulung Moldovenesc 6-3

 

Finala mare

Sporting Suceava – FC Buiucani 8-3

 

Distinctii individuale

Golgeter: Sebastian Nechita (Sporting Suceava)

Cel mai tehnic jucator: Mateo Vacariu (LPS Botosani)

Cel mai bun portar: Razvan Zofota (Sporting Suceava)
Sursa: Monitorul de Suceava

Articole recomandate

Gurita e inca verde la varsta de 40...
Memorialul "Gabriel Udisteanu" a...
Cupa "Ziua Municipiului" la tenis...
Cristian Bursuc va evolua la Turda...
Patrulaterul fotbalistic...
Dorneanul Andrei Leanca a cucerit...
Haos generalizat in Liga a II-a
CSM Suceava revine la antrenamente,...
Memorialul “Gabriel Udişteanu”...
Lipsa banilor pericliteaza...

Adauga un comentariu

Nume:
Comentariu:
Cod Securitate:
cod securitate

Comentarii

1. razvan (15-04-2012 23:49:57)
haha sunteti niste fraieri

Citatul Zilei

"Exceptând artele si stiintele, în care geniul si vointa sunt indispensabile, reusita în viata nu e conditionata de nici o calitate precisa."
George Calinescu

Poza Zilei

George Calinescu
© 2010 - Radio Iasi Romania