1 CHF = 4.2309 RON
1 XAU = 157.84 RON

Newsletter

Horoscop

Berbec Taur Gemeni Rac Leu Fecioara Scorpion Sagetator Capricorn Varsator Pesti Balanta

Punct de moral obtinut in "Stefan cel Mare"

Dinamo si FC Botosani au remizat, 0-0, intr-unul dintre cele mai slabe meciuri din acest retur. Cu toate acestea, punctul obtinut de elevii lui Leo Grozavu este unul foarte important pentru moralul echipei botosanene. "Mediocritatea e cuvantul ce va caracterizeaza pe toti. In declaratii sunteti vii. Pe teren...morti". Bannerul afisat in debutul meciului de suporterii dinamovisti a anticipat ceea ce s-a petrecut pe teren in cele 90 de minute de chin, care au semanat mai degraba cu un meci la matineu. In prima repriza, Curileac a facut minuni in poarta, blocandu- l de trei ori in drumul spre gol pe golgeterul Kamil Bilinski. Cea mai mare ocazie a meciului a avut loc in minutul 33, cand atacantul polonez a lovit bara cu o lovitura de cap, iar in aceeasi faza, peste cateva secunde, a mai fost blocat in doua randuri de portarul Curileac. Dupa pauza, Leo Grozavu a mutat inspirat, trimitandu-l pe teren pe Petre Ivanovici in locul lui Martinus, dinamizand flancul drept al atacului botosanean. In minutul 65, Ivanovici a centrat superb pentru Hadnagy, caruia i-au lipsit numai cativa centimetri pentru a putea relua cu capul din plonjeu. Apoi, acelasi atacant a fost blocat de doua ori in extremis de portarul Marc. Si Batin si-a batut joc de o ocazie mare care putea insemna golul victoriei. Dinamo a incheiat meciul in atac, dar Bilinski nu a reusit sa invinga pe Curileac cu o reluare interesanta (90+4), iar Dorin Rotariu - intrat si el pe parcursul reprizei secunde - putea inchide meciul dupa o preluare excelenta, dar goalkeeperul botosanean a iesit din nou salvator si l-a blocat.

"Nu stiu daca meritam mai mult. Nu am avut sange ece in fata portii. Puteam mai mult. Trebuia sa incercam mai mult.Afost un meci intre doua echipe care si-au propus sa nu piarda. Daca aveam mai mult curaj sigur castigam", a declarat Leo Grozavu. Cu acest punct, gruparea lui Grozavu urca la cota 31 in campionat, insa ramane fara victorie in meciurile oficiale in 2015.

Sursa: Monitorul de Botosani