1 CHF = 4.2309 RON
1 XAU = 157.84 RON

Newsletter

Horoscop

Berbec Taur Gemeni Rac Leu Fecioara Scorpion Sagetator Capricorn Varsator Pesti Balanta

Etichete: otelul, galati, victorie, astra giurgiu, meci, reyultate, radio iasi, octombrie 2012

Oţelul Galaţi învinge acasă pe Astra Giurgiu

(21 octombrie 2012, ora 11:55) Oţelul Galaţi a învins pe Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeţii au deschis scorul în min. 51, prin nigerianul Kehinde Fatai (51), dar Oţelul a egalat la scurt timp, prin Marius Pena (57), dintr-un penalty acordat la faultul lui Valerică Găman la Gabriel Giurgiu. Francezul Bruce Inkango a marcat golul victoriei în prelungiri (90+5), după o minge scăpată de portarul slovac Marian Kello. Astra a avut o bară, prin Fatai (33).

Oţelul a fost nevoită să schimbe doi jucători în prima repriză din cauza accidentărilor, portarul Branko Grahovac (37) şi fundaşul Marian Cârjă (45+1). În min. 90+1, portarul Silviu Lung jr (Astra) s-a accidentat serios la cap în urma unei ciocniri cu Găman şi a fost schimbat cu Kello.

Pentru Oţelul a fost a doua victorie în acest campionat şi prima pe teren propriu.
Astra este la al treilea meci consecutiv fără victorie, două eşecuri şi un egal

FC Oţelul Galaţi - AFC Astra Giurgiu 2-1 (0-0), stadion 'Oţelul' - Galaţi
Au marcat: Marius Pena (57 - penalty), Bruce Inkango (90+5), respectiv Kehinde Fatai (51).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Dragoş Teodor (Constanţa)
Sursa: Agerpres