1 CHF = 4.2309 RON
1 XAU = 157.84 RON

Newsletter

Horoscop

Berbec Taur Gemeni Rac Leu Fecioara Scorpion Sagetator Capricorn Varsator Pesti Balanta

romania, grecia, 1, 0 , fotbal, scor, campionat, clasament, grupa, europene, european

Grecia - România, SCOR 0-1, în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2016

(8 septembrie, ora 1:00) Reprezentativa României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu naţionala Greciei, duminică seară, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, în prima etapă a grupei F, joc în care "tricolorii" au evoluat în inferioritate numerică din minutul 53.

Golul a fost marcat de Marica, în minutul 10, din penalti.

0-1: Căpitanul naţionalei României, Ciprian Marica, a transformat un penalti acordat de centralul Marc Clattenburg pentru un fault al lui Holebas la Chipciu.

Autorul golului, Ciprian Marica, a fost eliminat în minutul 53, el primind al doilea cartonaş galben pentru o intervenţie la Samaris. La ieşirea de pe teren, Marica i-a dat banderola de căpitan lui Răzvan Raţ.

În minutul 88, Torosidis a ratat o ocazie importantă, mingea trimisă de el cu capul lovind bara.

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Tachtsidis, Samaris (Kone '65), Mantalos (Christodoulopoulos '65) - Salpingidis, Mitroglou, Samaras (Diamantakos '46). Selecţioner: Claudio Ranieri.

România: Tătăruşanu - Tamaş, D. Grigore, Chiricheş, Raţ - Hoban (Prepeliţă '84), Pintilii - Chipciu (Torje '90), Maxim (Enache '68), B. Stancu - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.
Sursa: Mediafax.ro