1 CHF = 4.2309 RON
1 XAU = 157.84 RON

Newsletter

Horoscop

Berbec Taur Gemeni Rac Leu Fecioara Scorpion Sagetator Capricorn Varsator Pesti Balanta

Cinci goluri semnate de Cristiano Ronaldo

Fotbalistul echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a inscris ieri, pentru prima data in cariera, cinci goluri intr-un meci si l-a egalat pe rivalul sau de la FC Barcelona, Lionel Messi, in privinta numarului de hattrick-uri reusite in prima liga spaniola (24).

Ronaldo a ajuns la cifra de 213 goluri inscrise in campionatul Spaniei si a urcat pe locul opt in topul celor mai buni marcatori al tuturor timpurilor din La Liga, in care pe prima pozitie se afla Messi, cu 275 de reusite.

Granada a inregistrat cel mai sever esec din istoria sa in meciul de ieri, in care Cristiano Ronaldo a marcat de trei ori intr-un interval de opt minute. "A fost pe punctul de a egala cel mai rapid hattrick, reusit intr-un interval de aproximativ sase minute de atacantul Alberto Bueno de la Rayo Vallecano (n.r. - la 28 februarie, la un meci cu Levante, scor 4-2)", mentioneaza sursa citata.

Ronaldo a egalat un record ce ii apartinea lui Alfredo Di Stefano: cei doi sunt singurii jucatori din istoria clubului Real Madrid care au reusit sa inscrie de doua ori patru goluri intr-un meci.

Inaintea lui Cristiano Ronaldo, ultimul jucator care reusise sa marcheze cinci goluri pentru Real Madrid intr-un meci era Fernando Morientes la o partida cu La Palmas, scor 7-0, in februarie 2002.

Real Madrid a invins cu 9-1 Granada. Ronaldo a marcat in minutele 30, 36, 38, 54 si 89. Celelalte goluri ale invingatorilor au fost inscrise de Bale ’25, Benzema ’52, ’56 si Mainz Garcia ’83 (autogol). Pentru Granada a inscris Robert Ibanez, in minutul 74.

Sursa: Monitorul de Botosani